no eiköhän nuo kaikki oo melko samallaisia kuitenkin, perus ajatuksiltaan. puomistoissa varmaan eniten eroa. ja voiko volvosta kovin huonompaa kopiota etes tehdä..
Koitappa tolla koneella ravistaa kauhasta vaikka hiekotustarkotuksessa. Se prkln joystikki jää aina laitaan jumiin. kone muistaakseni vm 2001 eikä oo korean poika älynny et suunnanvaihtaja vois olla muuallakin ku ratin alla. En tiiä onko volvosta oikeen raskaisiin töihin mut sahakoneena hyvä, ainakin kuskin kannalta katottuna, eikä voi kyllä oikeen epäluotettavaks moittia!
siihenhän volvon kovat myyntilukemat perustuu kun niitä myydä järjestään teollisuuden kunnossapitopuolelle ja sahakentille elikkä asfaltille ja näitä koneita vaihdellä säännöllisesti tuntien kertymisen takia, pillaria ja komatsua enempi monttukoneeks mutta niitä taas pidetään pitempään. mark s:onko pokela vielä opettajana liepeellä_
joo kun jonnekin rautaruukillekin tulee 70-350 volvolta lähetien koneita het monta kymmentä kerralla. sitten kun 150/180/220 volvot tehdään samalla rungolla, moottorilla niin kyllähän siinä voi hintaa tiputtaa. eri numero tarra vaan hihnan päässä lätkätään kylkeen..
Kyllä nyt ymmärrän miksi ei Hyundain kuormaajia missää ole.. Sain suomen telakoneelta totaalisen naurettavan tarjouksen. Ei tuollaisella kaupankäynnillä kyllä koneita myydä.